Architektura gotyku

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych stylów architektonicznych jest średniowieczny gotyk. Jego korzenie sięgają dwunastowiecznej Francji, a dokładniej regionu Île-de-France, skąd styl rozprzestrzenił się na całą chrześcijańską Europę. Dzielił się na trzy okresy: wczesny,  dojrzały i późny, nazywany również płomienistym. Nazwa gotyk została po raz pierwszy użyta przez włoskich artystów renesansowych, Giorgio Vasariego i Lorenzo Ghibertiego . Miała ona wydźwięk negatywny i opisywać miała niezrozumiałą sztukę, która rozwinęła się pomiędzy stylem romańskim a renesansowym.

Gotyk był stylem zupełnie odmiennym w stosunku do poprzedzającego go stylu romańskiego. Charakteryzował się lekkością budowli i strzelistością wież kościołów. Budynki sakralne były bardzo wysokie i smukłe ponieważ budowniczowie chcieli pokazać swoją miłość i dążenie do bliskości z Bogiem. Sam styl miał na celu pokazanie wyższości siły Stwórcy i głęboką wiarę Jego wiernych. Gotyckie kościoły zawsze posiadały niezliczoną ilość okien przyozdobionych przedstawiającymi sceny z Biblii witrażami. Szczególną uwagę zwracały tzw. rozety, czyli okrągłe witrażowe okna umieszczone nad głównym portalem kościoła.

Cechą charakterystyczną architektury gotyckiej było  sklepienie krzyżowo –żebrowe, które zastąpiło dawne kolebkowe, oraz łuki przyporowe, które odciążały ściany budowli i nadawały jej lekkości.  Kościoły zazwyczaj posiadały dwie wieże oraz często tzw. sterczyny, czyli małe dekoracyjne wieżyczki  zbudowane na dachu budowli. Budowane były na planie bazyliki, zwyczajowo posiadały trzy nawy – jedną główną i dwie boczne. Wnętrza kościołów były bogato zdobione przez liczne freski i rzeźby.

Gotyk rozwinął się we Francji, dlatego tam znaleźć można najwięcej kościołów i katedr zbudowanych zgodnie z jego zasadami. Chyba tą najbardziej znaną jest słynna na całym świecie dzięki powieści Victora Hugo paryska katedra Notre Dame. Do zaszczytnego grona gotyckich katedr należą również te włoskie, zwłaszcza mediolańska i florencka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *