Kanał Panamski

Jedną z najbardziej znanych dróg morskich na świecie jest Kanał Panamski. Zbudowany w latach 1881 – 1949, uważany jest za jedną z najważniejszych szlaków morskich.  Inicjatorem jego budowy był Francuz Ferdinanda de Lesseps, jednocześnie architekt i budowniczy Kanału Sueskiego.  Jego kompania zajmowała się pracami nad budową nowego szlaku morskiego aż do momentu bankructwa w 1889 roku. Z tej sytuacji skorzystali Amerykanie wykupując od Panamy prawa do wykończenia i posiadania Kanału.

Znajduje się on w Ameryce Północnej w Panamie. Jego długość wynosi 81,6 km, z czego 65,2 km biegnie lądem. Pozostałą część przypada na wody zatoki Panamskiej i Colón. Jego szerokość wynosi 91,5-305 m., zaś głębokość minimalna to 13,7 m. Wyposażony jest w 3 zespoły dwukierunkowych śluz, z których każda  ma 305 metrów długości i 33,5 metrów szerokości Są to tzw. Śluzy Gatuńskie, które podnoszą statki na wysokość, na jakiej położone jest Jezioro Gatún. Szerokość śluz określa również maksymalną szerokość statków, które mogą wpłynąć do Kanału. Pokonanie Kanału Panamskiego zajmuję około 24 – 30 godzin. Wydaje się to wiele, jednak budowa Kanału znacząco skróciło podróż z wschodnich do zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych nawet o 8 tysięcy kilometrów.

Przez prawie cały okres swojego istnienia, Kanał Panamski znajdował się pod jurysdykcją USA, które wykupiło od Panamy pełną nad nim kontrolę już w 1904 roku. Powodowało to konflikt między krajami, zakończony dopiero podpisaniem w 1977 roku traktatu o trwałej neutralności Kanału. Zgodnie z jego ustaleniami, Panama nabyła prawa do terenu w 1999 roku.

Od 2007 roku trwają prace nad rozbudową i poszerzeniem Kanału Panamskiego. Jest to działanie niezbędne, gdyż  liczba statków transportująca rocznie ropę naftową, węgiel kamienny i złoto wciąż wzrasta, co w perspektywie czasowej grozi paraliżem kanału. Rozbudowa Przesmyku Panamskiego ma zapobiec takiej sytuacji i uczynić go najważniejszym traktem handlowym w całej Ameryce Północnej i Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *