Krzywa Wieża w Pizie

Jednym z najbardziej znanych włoskich zabytków architektury, zaraz po rzymskim Koloseum, jest słynna Krzywa Wieża w Pizie. Odchylenie o 4,5 daje jej miano jednej z najciekawszych budowli świata.

W istocie Krzywa Wieża jest dzwonnicą, a historia jej krzywizny sięga już samych momentów budowy. Zaprojektowana została przez architektów Bonanno Pisano i Guglielmo z Innsbrucku. Budowę rozpoczęto w 1174 roku . Początkowo sądzono, że odchylenie może być odważnym zamierzeniem jej twórców. Najprawdopodobniej jednak stopniowe odchylanie się kampanili powodowane było niezbyt stabilnym gruntem. Próby ratowania wieży nie odniosły skutku, z biegiem robót budowlanych przechylała się coraz mocniej. Ostatecznie, całkowity czas budowy wyniósł 177 lat, a jej wysokość osiągnęła 55 metrów.

Zbudowana w tzw. pizańskim stylu romańskim, charakteryzuje się również widocznością wpływów bizantyjskich. Skonstruowana na planie okręgu, wykonana została z białego marmuru. Ażurowe galerie na ośmiu kondygnacjach najprawdopodobniej nawiązują właśnie do stylów muzułmańskich i minaretów, na których wzorowane były europejskie dzwonnice.

We włoskiej Pizie w 1564 na świat przyszedł wybitny astronom, Galileusz. Także fakty z jego życia łączą go ze słynną wieżą. Dokumentacje wskazuje, że ponoć wykorzystał ją do licznych doświadczeń. Najbardziej znanym wydaje się zrzucanie z jej szczytu różnego rodzaju przedmiotów, aby udowodnić, że przyrost prędkości ich spadania będzie taki sam, niezależnie od ich wagi. Odchylenie Krzywej Wieży z pewnością ułatwiło mu prowadzenie tych doświadczeń.

Zgodnie z obliczeniami, słynna Krzywa Wieża rocznie odchyla się od pionu o około 1 milimetr. Prace konserwacyjne  pozwalają jej jednak na pozostanie atrakcją dla rzeszy turystów. Wciąż może być odwiedzana przez dziesiątki chętnych, którzy przebywając w niej odczuwają jednak dziwne wrażenie dezorientacji. Mimo to, większość osób, oprócz wykonania słynnego zdjęcia, na którym podtrzymuje przechylający się zabytek, pragnie również zwiedzić go od środka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *