Latarnia morska w Faros

Ze względu na swój majestat i wielkość, starożytna latarnia morska w Faros, uznawana była za jeden z siedmiu cudów świata antycznego. Zbudowana została za czasów Ptolemeusza I i ukończona za panowania jego syna Ptolemeusza II, około 279 roku p.n.e. miała na celu bezpiecznie wprowadzać statki do portu morskiego w Aleksandrii. Poza egipskimi piramidami, uważana była za najwyższą budowlę ówczesnego świata. I była pierwszą wielką latarnią morską, którą kiedykolwiek zbudowano.

Umiejscowiona była na wyspie Faros znajdującej się przy porcie morskim Aleksandrii . Obecnie znajduje się tam arabska forteca Quait Beja, zbudowana na fundamentach antycznej latarni. Na temat jej wygląd i konstrukcji można jedynie spekulować na podstawie nielicznych zapisków i monet przedstawiających jej uproszczony wygląd. Najprawdopodobniej składała się z trzech poziomów i miała wysokość ok. 115 – 135 metrów. Jej szczyt zwieńczała majestatyczna rzeźba przedstawiająca boga mórz i oceanów, Posejdona (lub zgodnie z innymi zapiskami ojca bogów, Zeusa). Najniższy poziom zbudowany był na planie kwadratu, na nim postawione były kolejne kondygnacje. Latarnia zbudowana była z białego wapienia lub marmuru. Po zmierzchu na jej szczycie za pomocą żywicy i oleju rozpalany był ogień, który miał doprowadzać zbłąkane statki do portu. Dawał on światło widoczne z odległości nawet 30 mil morskich. Uważa się, że budowa latarni pochłonęła kwotę 800 talentów, co stanowiło zawrotną sumę pieniędzy w czasach antycznych.

Uważa się, że do IX wieku latarnia przetrwała w praktycznie nietkniętym stanie. Później morski żywioł przestał ją oszczędzać. Ucierpiała na skutek licznych trzęsień ziemi, a ok. XII wieku częściowo zburzona, zamieniona została na muzułmański meczet. Ostatecznie zawaliła się w XIV na skutek bardzo silnego trzęsienia. Niecały wiek później na jej ruinach zbudowano fortecę Quait Beja, która dziś zaadaptowana jest na Muzeum Morskie i stanowi ostatnią pozostałość po jednym z siedmiu cudów świata starożytnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *