Mosty

Jedną z podstawowych elementów budowli inżynierskich jest most. Funkcjonalny element otaczającego nas świata, stawiany jest w celu pokonania i przekroczenia przeszkody, zwłaszcza wodnej – rzeki, jeziora, terenów podmokłych, a nawet zatok i mórz.

W zależności od przeznaczenia można je zwyczajowo podzielić na mosty drogowe, kolejowe, znane już w czasach starożytności akwedukty, a także wiadukty i kładki. Ze względu na rodzaj materiału z którego są zbudowane można wyróżnić mosty drewniane, kamienne, żelbetowe i ze stali. Obecnie, najpopularniejszym materiałem budowlanym jest beton. Mosty można również podzielić na stałe i ruchome, czyli te, które mogą się obracać wokół osi poziomej (mosty zwodzone) lub osi pionowej (mosty obrotowe). Specyficznego rodzaju mostem, są tzw. mosty pontonowe, które stanowią tymczasowy rodzaj przeprawy stosowany np. w sytuacji zamknięcia i remontu normalnego mostu.

Podstawowym i najważniejszym elementem mostu są filary, na których opierają się przęsła – zależnie od ich liczby, wyróżnia się mosty jedno- lub wieloprzęsłowe.  Przy budowie mostu bardzo ważne jest uwzględnienie sposobu jego użytkowania, przede wszystkim natężenia ruchu, ale również uwzględnienie wszelkich danych hydrologicznych, takich jak poziom wody i przewidywana wielkość wylewu w części zalewowej. Należy mieć również na uwadze rodzaje obciążeń, czyli ciężar własny, parcie Ziemi, wody i wiatru.

Pierwszym na świecie mostem zbudowanym ni z drewna lub kamieni, a z żeliwa jest angielski Iron Bridge umiejscowiony nad rzeką Severn oddany do użytku w 1779 roku. Obecnie jest jedynym w swoim rodzaju zabytkiem wpisanym na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Najbardziej znanymi mostami na świecie są przede wszystkim Golden Gate w San Francisco i Tower Bridge w Londynie. Ten pierwszy jest rozpoznawalnym przez wszystkich czerwonym mostem wiszącym, celem wielu wycieczek turystycznych, a także atrakcją wielu filmów akcji. Drugi zaś, jest wiktoriańskim mostem zwodzonym, jedną z największych londyńskich atrakcji zaraz obok Big Bena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *