Najwyższy budynek Ameryki

Jednym z najwyższych budynków świata jest kanadyjski Willis Tower, znany całemu światu pod nazwą Sears Tower. Umiejscowiony w Chicago gigantycznych rozmiarów budynek nosił do 1997 roku miano najwyższego na świecie. Mimo że miano to utracił, na rzecz Petronas Twin Towers w Malezji i Taipei 101, wciąż jest najwyższym budynkiem w całej Ameryce i trzecim co do wysokości na całym świecie.

Wieżowiec ten jest budowlą bardzo ciekawą z architektonicznego punktu widzenia. Ma masą całkowitą ponad 200 500 ton, zbudowany jest z 76000 ton stali i ma wysokość  442,3 metra. Stanowi to dokładnie 108 pięter. Zbudowany został w latach 1970 – 1973, jako efekt projektu architektów Bruce’a Grahama i Falzur’a Khan. Jego szkielet opiera się na 9 kwadratowych rurach, które tworzą podstawę wieżowca. Betonowe fundamenty na których wieżowiec się wspiera, wbite są w lite skały głęboko poniżej poziomu gruntu. W budynku jest 16 tysięcy okien i 104 windy błyskawiczne. Wieżowiec pokryty jest aluminium w kolorze czarnym. Na 103 piętrze Sears Tower znajduje się widowiskowy taras widokowy, z którego można obejrzeć bajeczną panoramę miasta, a także widoczne w oddali jezioro Michigan. Gdy pogoda sprzyja i horyzont jest przejrzysty, można dostrzec panoramę rozciągającą się na odległość nawet 80 km. Taras, znany jako skydeck, stanowi atrakcję nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów z całego świata, którzy przybywają do Kanady ujrzeć na własne oczy najwyższy budynek Ameryki. Szacuje się, że rokrocznie przybywa doń nawet półtora miliona odwiedzających.

Ciekawostką jest, że wieżowiec nie nosi już swojej pierwotnej nazwy. Od 2009 roku, kiedy wygasły prawa firmy Sears do jego nazwy, budynek funkcjonuje pod innym szyldem. Wtedy właśnie, brytyjska kompania Willis Group Holdings nabyła prawa do nazwy wieżowca i od tej pory nosi on miano Willis Tower. Nie zmienia to jednak faktu, że powszechnie znany jest pod swoją pierwotną nazwą i wielu mieszkańców samego Chicago nie akceptuje oraz nie używa nowego szyldu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *