Piękno egipskich Piramid

Z siedmiu cudów świata starożytnego do dzisiaj zachował się tylko jeden. Unikalne ze względu na architekturę, majestatyczne ze względu na wygląd, kolosalne ze względu na wielkość. Mimo że czas ich nie oszczędził i lata ich świetlności minęły bezpowrotnie, po dziś dzień stanowią miejsce pielgrzymek milionów turystów, którzy spragnieni są widoku jedynej takiej antycznej budowli. Mowa oczywiście o egipskich piramidach w Gizie.

Piramida Cheopsa (po egipsku Chufu), w wraz z nią piramida Chefrena i Mykerinosa, są najbardziej znanym kompleksem piramid na świecie. W Egipcie jest ich około 80, jednak właśnie te 3 zyskały największą sławę. Pierwotnie zbudowane jako grobowce królewskie, miały za zadanie chronić ciało faraona po jego śmierci.  Ich kształt miał wskazywać na drogę władcy do nieba. Piramidy otoczone były zespołem świątyń i murem, które jednak nie przetrwały do dnia dzisiejszego.  Przetrwał natomiast Sfinks, który wciąż pilnuje tajemnic miasta zmarłych, ukrytych głęboko we wnętrzach piramid.

Budowa piramidy Cheopsa datowana jest na około 4,5 tysiąca lat temu. Składa się z ponad dwóch milionów skalnych bloków, których waga sięgała nawet do kilkunastu ton. Pierwotnie wysokość piramidy wynosiła aż 147 metrów, jednak na skutek działania czasu i ścięcia jej wierzchołka, zmniejszyła się o 10 metrów. Jej podstawa ma kształt idealnego kwadratu. Wciąż zadziwia niespotykana dokładność, z jaką została zbudowana, przy jednoczesnym braku potrzebnego sprzętu.

Ciekawostką jest, że zewnętrzne ściany wszystkich trzech piramid pokryte były warstwą białego polerowanego alabastru, który jednak nie przetrwał wieków: został rozkradziony przez wandali już w XIII wieku.

W północnym boku piramidy Cheopsa znajduje się wejście do jej wnętrza. Niski i wąski korytarz prowadzi do głównej Komory, nazywanej Komorą Króla. W jej wnętrz brak jest jakichkolwiek malowideł, znajduje się tam jedynie grobowiec faraona. W środku  piramidy znajdują się również inne, strome i nieukończone korytarze, oraz dwie puste komnaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *