Piękno Tadż Mahal

Prawdopodobnie żadne inne mauzoleum na świecie nie jest tak niepowtarzalne i nie wiąże się z nim tak piękna historia miłosna. Taj Mahal, bo o nim mowa, zbudowany został przez pogrążonego w żałobie Szahdżakana po śmierci ukochanej żony Mumtaz Mahal. Mauzoleum, noszące jej imię, miało się stać pomnikiem jego miłości i tęsknoty. Znajduje się w Indiach, w miejscowości Agra nad rzeką Jamuna.

Budowa wiekopomnego mauzoleum trwała dwadzieścia dwa lata, od 1632 do 1654 roku. Przy jej budowie pracowało prawdopodobnie około 20 tysięcy robotników. Wzmianka o nazwisku architekta nie zachowała się do dnia dzisiejszego, jednak źródła wskazują na udział dwóch Europejczyków, Francuza i Włocha, w konstrukcji budowli. Taj Mahal (lub po polsku Tadż Mahal) wykonano z marmuru przytransportowanego z kamieniołomów odległych o ponad 320 km. Wbrew pozorom nie jest biały, a z biegiem czasu przybiera coraz ciemniejszy odcień. Jego marmurowe powierzchnie pokryte są setkami szlachetnych i półszlachetnych kamieni oraz dekoracyjnym czarnym kaligrafowanym marmurem. Budowla posiada charakterystyczną dla architektury islamu kopułę, otoczona jest czterema minaretami i zjawiskowymi ogrodami. Wejścia doń strzeże wielka bramka uznawana za symboliczne wrota do raju. Tadż Mahal stanowi szczyt osiągnięć azjatyckich budowniczych. Zaniedbany i zarośnięty w XIX wieku, został odrestaurowany na początku XX i powrócił do lat swojej świetlności.

Legenda głosi, że Szahdżakan zamierzał zbudować dla siebie dokładnie identyczne mauzoleum, tyle że w kolorze czarnym, żeby móc połączyć się z małżonką po śmierci. Badania wykazały jednak, że są to tylko pogłoski szerzone niegdyś przez francuskiego podróżnika, Jean-Baptiste Tavernier.

Tym niemniej, Tadż Mahal stanowi szczytowe osiągnięcie architektoniczne. Jest również wyrazem niesamowitej miłości i celem pielgrzymek turystów z całego świata. Z powodu swojej wielkości i niepowtarzalności uznany został w 2007 roku za jeden z siedmiu cudów nowego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *