Statua Wolności

Nie istnieje chyba inny pomnik tak rozpoznawalny na całym świecie. Symbol nie tylko Nowego Jorku, ale całych Stanów Zjednoczonych, tak naprawdę jest prezentem Francuzów dla narodu amerykańskiego jako szacunek dla ich ustroju republikańskiego. Mowa oczywiście o Statui Wolności.

Zbudowana w Paryżu w 1884 roku, rozebrana na części i przekazana jako dar Stanom Zjednoczonym, uroczyście otwarta została w dwa lata później przez prezydenta Grovera Clevelanda. Usytuowana jest na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson. Piedestał budowli zaprojektowany został przez amerykańskiego architekta Richarda Morrisa Hunta, zaś sama statua przez  młodego francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego. Koncepcję do budowy pomnika stanowił obraz Eugène Delacroix „Wolność wiodąca ludzi na barykady”. Ciekawostką jest fakt, że rzeźbiarz nadał pomnikowi surowe rysy twarzy swojej matki.

Sama statua ma wysokość 46,5 metrów, zaś piedestał 47 metrów. Razem więc osiągają monumentalną wielkość 93 metrów i wagę 229 ton. Neoklasycystyczny posąg przedstawia postać kobiecę, która w lewej dłoni trzyma tablicę przedstawiającą deklarację Niepodległości a w prawej dłoni dzierży pochodnię. Na głowie ma koronę z siedmioma promieniami, które oznaczają wolność, która rozprzestrzenia się na wszystkie siedem kontynentów globu. Tam też znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą spiralne schody.  Postać ma u stóp zerwane kajdany, symbolizujące obaloną tyranię.

Posąg skonstruowana jest ze stali i miedzi. Wewnętrzny słup, na którym opiera się statua, zaprojektowany został przez twórcę Wieży Eiffla, czyli przez Gustave Eiffla. Na ten szkielet nałożona została zewnętrzna warstwa posągu.

W 1924 Statua Wolności uznana została za pomnik Narodowy Stanów Zjednoczonych Ameryki, zaś dokładnie 60 lat później wpisana została na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Jej kopie rozsiane są po całym świecie, więc kto nie ma możliwości zobaczyć oryginału, może zadowolić się obejrzeniem mniejszych rozmiarów kopi, m.in. w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *