Świątynia Wang

Jednym z najciekawszych zabytków architektury w Polsce niewątpliwie jest położona w Karpaczu Świątynia Wang. Kościółek ten zbudowany został na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang. Kiedy w XIX wieku przestał służyć mieszkańcom wioski ze względu na swoje małe wymiary, postanowiono go zburzyć, ponieważ przebudowa byłaby zbyt kosztowna. Wtedy norweski malarz Jan Kristian Dahl, zauroczony pięknem budowli, wpadł na ciekawy pomysł wystawienia jej na aukcji. Kościółek zakupiony został przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i przetransportowany miał zostać do berlińskiego muzeum, a potem na Wyspę Pawią w okolicach Berlina. Było to miejsce, gdzie władca zgromadził już kilka zabytków architektury drewnianej. Kościółek został rozebrany i przewieziona wpierw wozami do nadmorskiego portu w Bergen, później już statkami do Szczecina i do Berlina. Ostatecznie jednak, król za radą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, zdecydował się przetransportować rozłożony budynek na Śląsk i ostatecznie ofiarować go ewangelikom mieszkającym w Karpaczu. W lipcu 1844 roku Kościół stał się elementem miejscowej parafii i taki status utrzymał aż po czasy współczesne. Jest również miejscem wyjątkowo często odwiedzanym przez turystów.

Interesująca jest sama struktura kościoła. Zbudowany on został bez użycia gwoździ, z wyjątkowo trwałej sosny norweskiej nasyconej żywicą.  Jest idealnym przykładem średniowiecznego drewnianego budownictwa sakralnego, które ukształtowało się w Skandynawii. Ozdobiony jest pięknymi płaskorzeźbami, które przedstawiają rośliny, węże oraz mitologiczne zwierzęta i ludzkie twarze z wysuniętymi na wierzch rozdwojonymi językami. Dach ozdobiony jest wypustkami w kształcie przerażających smoczych paszcz, cechy charakterystycznej dla dekorowania łodzi wikingów.

Obecnie, obok Kościoła znajduje się wysoka kamienna dzwonnica, która za zadanie chronić ma wyjątkową świątynię przed niespokojnym wiatrem napływającym znad najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *