Toruński Gotyk

Jednym z najpiękniejszych miast Polski jest usytuowany w województwie kujawsko – pomorskim Toruń.  To, co wyróżnia go na tle innych miast naszego kraju, jest jego architektura.  Zaraz po Krakowie, jest miastem z największą liczbą zabytków zbudowanych w stylu gotyckim.  Zaś chwytliwe hasło reklamowe (Gotyk na dotyk), przyciąga turystów z całej Europy. Rzeczywiście, każdy powinien je odwiedzić.

Założony jeszcze w czasach średniowiecza (akt lokacyjny datowany jest na rok 1233), apogeum świetlności osiągnął w czasie panowania na tym terytorium Państwa Krzyżackiego, jednak nadal szczyci się piękną architekturą. Wiele budowli uległo zniszczeniu m.in. zamek krzyżackiego, po którym ostały się jedynie majestatyczne ruiny. Mimo to wiele innych zabytków architektury wciąż przyciąga swoim urokiem. XIII – wieczne toruńskie mury obronne, wraz z bramami i wieżyczkami, są najstarszą tego typu budowlą na Pojezierzu.  Popularności dodaje im jedna z baszt, która dzięki swojemu odchyleniu od pionu 1,46 m, zyskała miano polskiej Krzywej Wieży.

Górujące nad Toruniem gotyckie kościoły również przyciągają wzrok turystów. Do najbardziej znanych należą przede wszystkich Katedra św. Janów, Kościół św. Jakuba i Kościół Najświętszej Marii Panny. Każdy z nich warto również odwiedzić w środku. Charakteryzują się prostotą budowy, ale przede wszystkim znaczną liczbą rzeźb i malowideł w stylu gotyckim.

Jednak to  co stanowi serce Torunia, to Stare Miasto otoczone malowniczymi kamieniczkami.  Jego centrum stanowi Ratusz, obecnie muzeum, pełniący kiedyś funkcje sądowe, administracyjne i handlowe. Kamieniczki zaś,  są najlepiej zachowanymi gotyckimi budynkami mieszkalnymi w całej Europie Północnej. Unikalny układ przestrzenny całego Starego i Nowego miasta pozwala na dokładne wyobrażenie sobie struktury typowego, bogatego średniowiecznego miasta portowego.  Chyba najznamienitszym z argumentów potwierdzających piękno  i unikalność Torunia, jest fakt wpisania Starówki na Światową Listę Dziedzictwa Unesco w 1997 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *