Wieża Eiffla

Paryż ma wiele znanych symboli. Każdy słyszał o Polach Elizejskich, Luwrze, czy Wersalu, nie są nam również obce wzmianki o Łuku Triumfalnym. Jednak tym najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie, uznawanym również za symbol Francji, jest Wieża Eiffla. Usytuowana jest ona w samym centrum miasta, na Polu Marsowym, zaraz przy Sekwanie. Jej historia sięga 1879 roku. Budowa rozpoczęta została w 1887 roku, dobiegła zaś końca dwa lata później, w marcu 1889. Została ona skonstruowana specjalnie z okazji wystawy światowej w setną rocznicę rewolucji paryskiej. Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej konstruktora, francuskiego inżyniera Gustaw Eiffla. Pierwotnie zbudowana na czas 20 lat, dzięki staraniom swojego twórcy i licznym udanym eksperymentom, które miały na jej miejsce, ostatecznie nie została rozebrana. Pozwoliło jej to stać się największą atrakcji Francji i symbolem Paryża. Po dziś dzień miliony zakochanych marzą, by właśnie w tym miejscu wyznać sobie i miłość i rozpocząć wspólną drogę przez życie.  Dlatego warto poznać garść faktów na jej temat.

Tak naprawdę została zaprojektowana nie przez samego Eiffla, ale przez dwóch jego uczniów. Zaraz po zbudowaniu mierzyła 312,37 m (obecnie, wraz z anteną, wynosi 324m). Ciekawostką jest, że pod wpływem temperatury, jej wysokość może zmienić się nawet o 18 cm. Masa zbudowanej z metalowych elementów wieży wynosi aż 10000 ton. Konstrukcja opiera swój ciężar na czterech podstawach. Na wieży znajdują się 3 tarasy widokowe, umieszczone na różnych wysokościach. Gdy dopisuje pogoda i niebo jest klarownie czyste, z najwyższego tarasu można dostrzec panoramę znajdującą się nawet w odległości 60 km.

Wieża Eiffla aż do 1929 nosiła miano najwyższego budynku na świecie. W 1930 utraciła je na rzecz nowojorskiego Chrysler Building, którego wysokość wynosi 319 metrów.

Jedną z ciekawostek dotyczących wieży jest ta mówiąca, że ma ona swoje liczne imitacje rozsiane po całym globie. Ta najbardziej charakterystyczna znajduje się w amerykańskim Las Vegas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *